تبلیغات

سرودهای رسمی بارسلونا در طی تاریخچه صد ساله باشگاه

این به عنوان یک سنت تثبیت شده در باشگاه در آمده است که در آغاز دیدارهایی که در نیوکمپ برگزار می شود، سرود باشگاه، که ‘El Cant del Barça’ نام گرفته است، بوسیله سیستم صوتی ورزشگاه پخش شود و تمام هواداران آن را یک صدا بخوانند.

این کار اولین بار در ۲۷ نوامبر ۱۹۷۴، پیش از بازی ای که جشن پایان هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس باشگاه بود، انجام شد. یک گروه کر شامل ۳۶۰۰ نفر، که بوسیله اوریول مارتورل رهبری می شدند، برای اولین اجرای رسمی سرود جدید، در زمین مسابقه گرد آمدند. کلمات شعر توسط جوزپ ماریا اسپیناس و خائوم پیکاس نوشته شده بودند و موسیقی بوسیله مانوئل والس ساخته شده بود. این آهنگ، به سرعت مشهور و همه گیر شد. هواداران عاشق این بودند که می توانستند دست هایشان را هماهنگ با ریتم جذاب آن به هم بزنند. کلمات نیز به طور کامل ارزش هوادار بارسا بودن را الهام می کردند، مخصوصا حال و هوایی که برای خارجی هایی که به تازگی به جامعه کاتالان می پیوستند، داشت، حال و هوایی که به طور کامل بازتاب عضویت در باشگاه بود.

در هر صورت، این تنها سرودی نیست که بارسا در طی این سالها داشته است. اولین آنها در ۱۸ فبریه ۱۹۲۳، با اشعاری از رافائل فولچ ای کاپدویا و موسیقی از انریک موررا ساخته شد. این آهنگ، توسط گروه کر اورفئو گراسینس، برای اولین بار در استادیوم قدیمی لس کورتس، به عنوان بخشی از ستایش و قدردانی جامعه فوتبال کاتالان از خوان گمپر، اجرا شد. با حفظ حالت مبالغه آمیز آن زمان ها، این کلمات بیانگر ارتباط بین «ورزش و ملت کاتالان» بودند.

 سرود ۱۹۲۳

پس از آن، در زمان پنجاهمین سالگرد، استیو کالزادا اشعاری را برای یک سرود جدید نوشت، که با موسیقی خوان دوتراس همراه شد. این سرود، «بارسلونا، همیشه سربلند» (Barcelona, sempre amunt) نام گرفت و با وجود اوضاع سیاسی آن زمان، به زبان کاتالان نوشته شد.

 سرود ۱۹۴۹

جوزپ بادیا، در سال ۱۹۵۷، دوباره زبان کاتالان را برای سرودن اشعار سومین سرود، «سرود برای ورزشگاه» (Himne a l’Estadi) به مناسب افتتاح نیوکمپ به کار برد. این اولین بار بود که کلمه «بارسا» در یک سرود باشگاه به کار می رفت، برای این سرود، موسیقی توسط آدولف کابانه ساخته شد.

 سرود ۱۹۵۷

«سرود بارسا» ‘El Cant del Barça’ آنقدر موفق بود که تمام سرودهای قبلی، خیلی زود به دست فراموشی سپرده شد، حتی ‘Himne de l’Estadi’ که در سال ۱۹۷۴، سرود رسمی بود. و این سرود، چنان به بخشی از سمبل باشگاه تبدیل شد که ۳۰ سال بعد، هیچ کس نمی توانست تصور کند که نیازی به یک سرود جدید وجود دارد. یک سرود برای صد سالگی باشگاه نوشته شد، که «سرود صد سالگی» ‘Cant del Centenari’ نام داشت، و برای اولین بار در ۲۲ ساپتامبر ۱۹۹۸ اجرا شد. با شعری از رامون سولسونا و موسیقی از آنتونیو روس ماربا، اما از آغاز مشخص بود که این آهنگ تنها در خلال همان جشن ها استفاده خواهد شد.

 سرود صد سالگی

 سرود ۱۹۷۴ (سرود فعلی)